top of page

Soket Kaynaklı ve Dişli Bağlantı Elemanları

Dövme bağlantı parçaları nasıl tanımlanır? "Dövme bağlantı parçaları" terimi, küçük çaplı borular ve boru sistemleri için kullanılan iki boru bağlantı parçası ailesini (soket kaynaklı ve dişli) ifade eder (Sınıf 3000 için genellikle 4 inç'in altında ve sınıf 6000 ve 9000'deki bağlantı parçaları için 2 inç'in altında) . Bu bağlantı parçaları, katı çeliğin dövülmesi ve işlenmesiyle üretilir ve dirsekler, te'ler, redüktörler, rakorlar, kaplinler gibi çok çeşitli şekillerde mevcuttur. ASME B16.11 spesifikasyonu, petrol ve gaz uygulamaları için soket ve dişli bağlantı parçalarını kapsar. Daha büyük boru boyutları için bunun yerine ASME B16.9 alın kaynaklı bağlantı parçaları kullanılacaktır.
Dövme ve Alın Kaynaklı Bağlantı Elemanları


Çapı 2 veya 4 inç'in altındaki boru sistemleri için dövme bağlantı parçaları kullanılır (2000#/3000# bağlantı parçaları için 4", 6000#/9000# bağlantı parçaları için 2"), daha büyük çaplı borular için alın kaynaklı bağlantı parçaları kullanılır.Dövme bağlantı parçalarının iki ana türü, soket kaynaklı bağlantı parçaları (borulara köşe kaynakları ile bağlanan) ve dişli bağlantı parçalarıdır (boru, bağlantı parçasına vidalanır).

ASME B16.11, MSS SP 75, MSS SP 83, MSS SP 95 özellikleri, ASME B36.10 ve ASME B36.19 karbon, alaşım, paslanmaz çelik ve nikel alaşımlı küçük borulara uyacak şekilde dövme bağlantı parçalarını (soket kaynaklı ve dişli) kapsar. delik boyutu.


Dövme fitingler, yukarıda bahsedilen geçerli spesifikasyonlar tarafından belirlenen toleranslar dahilinde gerekli nihai şekli elde etmek için işlenmiş katı çelik bloklardan üretilir. Bu, dikişsiz veya kaynaklı çelik boruların kesilmesi, bükülmesi ve şekillendirilmesiyle üretilen alın kaynaklı bağlantı parçalarından farklıdır.Dövme Fitting Çeşitleri

Soket kaynaklı ve dişli bağlantı parçaları, birden fazla şekilde (dirsekler, te'ler, kapaklar, adaptörler, kaplinler, vb.), boyutlarda (1/8 ve 4 inç arasında delik boyutları ve 2000#, 3000#, 6000#, 9000# olarak derecelendirilir) mevcuttur. ) ve malzeme sınıfları (en yaygın olanları düşük sıcaklıklar için ASTM A105, ASTM A350 LF1/2/3/6, aşındırıcı, yüksek sıcaklık uygulamaları için ASTM 182'dir). Armatürün sınıfı, cihazın dayanabileceği izin verilen maksimum basıncı temsil eder.

Sınıf 3000 bağlantı parçaları, program 80/XS'deki borular için kullanılır; Borular için Sınıf 6000 Sch. 160; Daha büyük et kalınlığına (XXS) sahip borular için Sınıf 9000 bağlantı parçaları.

Dövme Dirsek 45/90 Derece

Dövme dirsekler, boru sisteminin yönünü 45 veya 90 derece değiştirmek için kullanılır. Dövme dirsekler, ASME B16.11'e göre çeşitli malzeme sınıflarında, soket kaynaklı veya dişli boru bağlantıları ile üretilmektedir.Dövme Te (Eşit/Redüksiyon)

Dövme te'ler, bir boruyu 90 derecede dallandırmak için kullanılır. Tees düz (eşit) veya azaltıcı olabilir.

ASME B16.11 dövme te parçaları, soket kaynaklı veya dişli bağlantılarla (NPT veya BSP) mevcuttur. Dövme T parçalarının boyutları, MSS SP 75 ve ASME B16.11 spesifikasyonları kapsamındadır.Dövme Yanal

Dövme yan parçalar Y şeklindedir ve bir boruyu 30 derecede (veya boru özelliklerine göre farklı açılarda) kollara ayırmak için kullanılır.Dövme Fiş (Yuvarlak, Kare, Altıgen)

Dövme tapalar yuvarlak, kare veya altıgen başlı olarak mevcuttur ve boruları köreltmek için kullanılır.Burçlar

Altıgen burçlar ASME B16.11'e uygun olarak üretilir ve farklı boyuttaki iki dişli parçayı birleştirmek için kullanılır.Kaplinler (Yarım, Dolu)

Kaplinler, ASME B16.11'e göre üretilmiş dövme bağlantı parçalarıdır ve boruları birleştirmek için kullanılır.

Yarım veya tam boyutta ve soket kaynaklı veya dişli bağlantılı (veya özel boru uygulamaları için ikisinin bir kombinasyonu) olarak mevcutturlar.Düşürücüler ve Düşürücü Uçlar

Redüktörler 1 ve 2 olarak adlandırılan iki ana tipte mevcuttur. Boruları birleştirmek ve delik boyutunu küçültmek için kullanılırlar.Birleştirici

Rakorlar erkekten kadına, dişiden dişiye tiplerde, bijon somunu ve Rockwood tasarımında mevcuttur. Rakorlar, MSS SP 83 standardına uygundur.

Soket Kaynaklı Parçalar

Güçlü ve uzun ömürlü bağlantıların gerekli olduğu uygulamalarda soket kaynaklı bağlantı parçaları kullanılır . Soket kaynaklı bağlantı parçaları çok güvenilirdir ancak boru sistemine montajı zaman alıcıdır (küçük parçalar üzerinde kaynak işlemlerinin neden olduğu ağır iş yükü nedeniyle).

Soket kaynaklı bağlantı parçaları 1/8 ila 4 inç boyutlarında ve 2000# ile 9000# arasındaki sınıflarda mevcuttur.

Soket kaynaklı bağlantı parçaları için tipik uygulamalar şunlardır:

  • Buhar

  • Patlayıcı sıvılar ve gazlar

  • Asitler ve zehirli sıvılar

  • Uzun ömürlü / dayanıklı kurulumlarDişli Bağlantılar

Dişli bağlantı parçaları, su dağıtımı, yangından korunma ve soğutma gibi daha az kritik boru sistemleri veya titreşim, uzama ve eğilme kuvvetlerine maruz kalmayan düşük basınçlı kurulumlar için kullanılır. Dişli boru bağlantı parçaları, ani değişiklikler bağlantıyı çatlatabileceğinden, sürekli değişen sıcaklıklara sahip sıvılar için uygun değildir.


İki ana iş parçacığı türü, birbiriyle uyumlu olmayan BSP ve NPT'dir:


BSP Bağlantı Parçaları

BSP, "İngiliz Standart Borusu" anlamına gelir ve ayrıca BSPT (konik) ve BSPP (paralel) çeşitlerine ayrılabilir. Dişler bu durumda 55°'lik bir açıya sahiptir. BSP dişli bağlantı parçaları, petrol ve gaz endüstrisinde NPT dişli bağlantı parçalarından daha az yaygındır.


NPT Bağlantı Elemanları

NPT, "Ulusal Konik Boru" anlamına gelir ve petrol ve gaz endüstrisindeki dişli dövme bağlantı parçaları için baskın standarttır. NPT diş açma, ASME B1.20.1 spesifikasyonu kapsamındadır ve 60° diş yanağı açılarına dayanır (BSP tipinin 55°'sine kıyasla).Dövme Bağlantı Malzemeleri


Karbon Çeliği Bağlantı Parçaları ASTM A105

A105 soket kaynaklı ve dişli bağlantı parçaları, ASTM A53, A106 ve API 5L gibi yüksek sıcaklıklı hizmetler için karbon çelik borularla uyumludur. Düşük sıcaklıkta servis için bunun yerine ASTM A350 soket/dişli bağlantı parçaları kullanılmalıdır.Düşük Alaşımlı Çelik Rakorlar ASTM A182

Düşük alaşımlı dövme bağlantı parçaları, P5 (F5 bağlantı parçası için), P9 (F9 bağlantı parçası için), P11 (F11 bağlantı parçası için), P22 (F22 bağlantı parçası için), P91 (F91 bağlantı parçası için) sınıflarındaki krom-moly borular ASTM A335 ile uyumludur.Paslanmaz Çelik Rakorlar ASTM A182

Paslanmaz çelik dövme bağlantı parçaları, ASTM A312 borularına uygundur.Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page