top of page

Kelebek Vana Nedir? Nasıl Çalışır?


Kelebek vana altı parçadan oluşur. Bunlar;


Kelebek Vana Gövdesi: (Wafer tipi gövde, Lug tipi kelebek vanalar)

  • Disk

  • Gövde: Islatılmış, Islatılmamış

  • Koltuk


Çalıştırma yöntemine bağlı olarak, aşağıdakiler de dahil olmak üzere başka kısımlar da olabilir:

  • El Kolu

  • Vites

Otomatik çalıştırma için parçalar kelebek vana tipine göre biraz farklıdır. Otomatik çalıştırma içeren bu tipler Elektrikli, Pnömatik ve Hidroliktir.


Yukarıda belirtilen parçalar bir kelebek vananın gerekli birimleridir. Şimdi işlevlerini daha iyi anlamak için bunları tek tek açıklayacağız. Bu parçaların her biri kelebek vananın nihai amacında önemli bir rol oynar. Örneğin, disk borunun göbeğine yerleştirilmiştir ve bir çubuk bu diskin içinden geçerek vananın dış tarafında bulunan bir aktüatöre ulaşır. Aktüatörün dönmesiyle disk hareket etmeye başlar. Bu hareket sıvının akışına dik veya paralel olabilir.Kelebek Vana Gövdesi

Gövde, kelebek vananın farklı kısımlarını içerir. Gövdeler iki boru flanşı arasına sığar ve iki ortak tasarımı vardır: gofret tipi gövde ve pabuç tipi kelebek vana.


  • Gofret Stili Gövde

Bu tasarım, borulara bağlanmak için vananın gövdesinden geçen cıvata delikleri kullanır. Gofret tipi gövde, pabuçlu tip kelebek vanadan daha ekonomiktir çünkü tasarımı biraz daha az karmaşıktır ve montajı daha kolaydır. Geri akışı önlemek için genel olarak evrensel akış sistemlerinde kullanılırlar. Düzenlenmiş sistemler için uygun olmadıklarını unutmayın.


  • Lug Tipi Kelebek Vanalar

Bu tasarım, boruya bağlanmak için valf gövdesinin dışına yerleştirilmiş çıkıntılı kulak delikleri kullanır. Karmaşık tasarımları nedeniyle gofret tipi gövde tasarımına göre biraz daha pahalıdırlar. Ancak, maliyeti haklı çıkaran farklı avantajları vardır. Lug tarzı kelebek vanadaki vana, boruların ağırlığını gövde içinde taşımaya yardımcı olacak şekilde tasarlanmış olup, bu da rakibine göre büyük bir artı puandır. Vananın bir tarafından boru tesisatı çıkarıldığında, çıkmaz servise sahip olursunuz.Disk

Kelebek vananın farklı parçaları arasında kelebek vana gövdesinin içine yerleştirilmiş bir disk bulunmaktadır. Bu disk, akışkanın akışını kontrol etmekten sorumludur ve küresel vanaların içine yerleştirilen kapaklara veya bilyalara benzer şekilde çalışır. Diskin ayrıca iki türü vardır: Eksantrik ve Eşmerkezli . Eksantrik disk, eşmerkezli ile karşılaştırıldığında biraz daha karmaşık bir tasarıma sahiptir. Eşmerkezli disk, diskin merkez çizgisinden geçen bir sap içerir. Eşmerkezli diskli vanalar genellikle düşük basınç gerektiren uygulamalarda kullanılır. Eksantrik disk, aksine, merkez hattının arkasında uzanan bir gövde içerir. Ters akış yönündedir.

Eksantrik disk, kelebek vananın, kelebek vana tamamen kapanmadan önce conta ile disk arasındaki teması önlemek için tasarlanmış olan parçalarından biridir. Bu tasarım, valfin daha uzun bir kullanım ömrüne sahip olmasını sağlar.Kök

Mil, kelebek vananın diğer parçalarına göre çok küçük bir parça olmasına rağmen vananın işlevi açısından çok önemlidir. Mil, vananın içindeki diski dışta bulunan kola bağlamak için kullanılır. Kelebek vananın açılıp kapanmasını sağlar.

Gövdeler, gövdenin korunmasıyla ilgili iki farklı tasarıma sahiptir:

  • ıslanmış

Islanan gövdeler korozyona ve erozyona karşı hassastır ve tasarımlarında onları bu tür sorunlardan koruyacak malzemeler bulunmaz. Bu nedenle hattan geçecek olan ortamla uyumlu malzemelerden yapılmalıdır.

  • Islanmaz

Bu gövde, hatta akan aşındırıcı veya aşındırıcı sıvılardan korunacak şekilde tasarlanmıştır.


Koltuk

Kelebek vananın farklı parçaları listesinde son fakat en az değil yuvadır. Koltuklar genellikle çeşitli polimerlerden yapılır ve preslenir, kilitlenir veya gövdeye yapıştırılır. Polimer kullanımı, yuva ile disk arasındaki contanın sızdırmazlığını arttırmak içindir. Diski koltuğa bastırarak, bu ikisi birbirine yapışacaktır. Bu akışı durduracaktır. Yuvanın kelebek vananın iç çapı boyunca uzandığını bilmek ilginçtir.


Şimdi, harekete geçirme yönteminin devreye girdiği yer burasıdır . Kelebek vanalar tasarımına göre manuel veya otomatik olarak kontrol edilebilir. Manuel ise, kolları ve dişlileri vardır. Otomatik iseler, pnömatik, elektrikli veya hidrolik aktüatörler içerirler. Şimdi, kelebek vananın bu özel tasarım tipleriyle ilgili kalan kısımlarını açıklayacağız.


El Kolu

Bu parçalar genellikle çelikten yapılır ve boyutsal doğruluk için titiz inceleme/tuz püskürtme testlerinden geçmek üzere kimyasal olarak işlenir ve toz boya ile kaplanır. El kolları genellikle bir kol ve bir kilitleme kolu içerir. Ayrıca, normalde küçük kelebek vanalar için kullanılırlar. Bu el kolları kapalı, açık ve kısmen açık olmak üzere farklı konumlarda kilitlenebilir.


Vites

Elle çalıştırılan kelebek vanaların farklı parça listesindeki bir diğer öğe de dişlidir. Daha büyük kelebek vanalar için kullanılırlar. Dişli kutusu kullanılması torku artırır ancak sonuç olarak açma ve kapama hızını yavaşlatır. Dişli kullanan kelebek vanalar kendinden kilitlemelidir ve geri tahrik edilemez. Ancak konum göstergelerine sahip olabilirler.


Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page